لیست کامل مساجد تاریخی شهر رشت

در ادامه لیست مساجد شهر رشت در این مطلب به آماده سازی لیست کامل مسجد های تاریخی شهر رشت پرداختیم.

مساجد تاریخی شهر رشت

مساجد تاریخی در گذشته دارای اهمیت بسیار بالایی بودند به گونه ای که در هر محله ای افراد سرشناس اقدام به ساخت مسجد با نام خود میکردند به همین خاطر است که اکثر مسجد های قدیمی به نام افراد هستند. این مساجد محل انواع گردهمایی ها و تصمیم گیری های مهم روستا یا محله بود.

این مساجد معمولا در محله های قدیمی شهر مانند ساغریسازان ، بازار و … وجود دارد.

مسجد صفی رشت

زمان دقیق ساخت مسجد صفی به درستی مشخص نیست. نام های دیگر این مسجد مسجد سفید و یا مسجد شهیدیه است. این مسجد از قدیمی ترین مساجد شهر رشت محسوب میشود . عده ای معتقد اند که این مسجد مربوط به دوره صفویه است. برخی دیگر معتقد اند شیخ صفی الدین اردبیلی به دلیل دوستی با شیخ زاهد گیلانی درهنگام سفر به گیلان عبادتگاهی ایجاد میکند که بعد ها مسجد میشود. برخی دیگر این مسجد را محل دفن صفی میرزا میدانند که به همین دلیل نام شهیدیه را بر آن نهاده اند. اطلاعات بیشتر در مطلب مسجد صفی رشت

مسجد صفی رشت

مسجد بادی الله رشت

مسجد بادی الله که یکی از مساجد دوره پهلوی است درسال  1304 شمسی ساخته شده است. به واسطه نام سازنده آن که بدیع الله است نام این مسجد را نیز به همین نام قرار دادند که بعد ها در گویش ها تغییر کرد. همکنون مزار وی در قسمت شمالی این مسجد قرار دارد. یکی از عواملی که باعث زیبایی این مسجد میشود مناره ای کم ارتفاع است که همانند کلیسا ساخته شده است. البته این مسجد در گذشته دارای حیاط و حوض بود که در زمان ساخته خیابان مطهری تبدیل به خیابان شد. جهت مطالعه بیشتر درباره این مسجد وارد مطلب مسجد بادی الله رشت شوید.

مسجد بادی الله رشت

مسجد حاج صمد خان

مسجد حاج صمد خان  که در محله باقر آباد رشت قرار دارد. این محله در گذشته یکی از پر رونق ترین مناطق رشت محسوب میشد. این مسجد که به گفته برخی دومین مسجد تاریخی رشت و چهارمین مکان تاریخی رشت است توسط حاج صمد خان تاجر باشی ساخته شده است .این مسجد نخستین مسجد گنبددار رشت نیز است.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این مسجد قدیمی و دیدنی وارد مطلب مسجد حاج صمد خان شوید.

عکس مسجد حاج صمدخان

مسجد کاسه فروشان رشت

مسجد کاسه فروشان رشت یکی از مساجد تاریخی رشت که در بافت 24 هکتاری بازار رشت قرار دارد. این مسجد که مربوط به دوره قاجار است در گذشته به نام سید حبیب الله تولمی مشهور بوده است اما رفته رفته به دلیل این که در منطقه ای از بازار که مغازه های فروش ظروف سفالی قرار دارد به مسجد کاسه فروشان معروف شده است . اکثر مخاطبان این مسجد بازاریان و یا کسانی هستند که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم با بازار در ارتباط اند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین مشاهده تصاویر وارد مطلب مسجد کاسه فروشان رشت شوید.

مسجد کاسه فروشان رشت

مسجد چمارسرا

هنوز مشخص نیست که مسجد چمارسرا رشت توسط چه کسی بنا شده است اما از معماری این بنا میتوان متوجه شد که دارای قدمت بسیار بالا است . این مسجد در محله ای قدیمی به نام چمار سرا قرار دارد. گملین ، جهانگرد اروپایی در سال 1185 قمری در کتاب سفر به شمال ایران از این مسجد نام برده است . برای اطلاعات بیشتر وارد مطلب مسجد چمار سرا رشت شوید.

مسجد چمارسرا رشت

مسجد چله خانه

مسجد چله خانه رشت که در محله ای به همین نام قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. در این مسجد مزار میرنظام الدین که نسب وی بر اساس گفته ها به امام علی النقی میرسد قرار دارد . همچنین مزار و آرامگاه دکتر حشمت یار میرزاکوچک خان نیز در پشت این بنا واقع شده است. نام دیگر این مسجد ، مسجد رسول الله نیز است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه و معماری این بنا وارد مطلب مسجد چله خانه رشت شوید

مسجد حاج سمیع رشت

در محله ساغریسازان که یکی از محله های قدیمی شهر رشت است مسجدی قرار دارد که مربوط به دوره قاجاریه است .اداره  این مسجد که نام دیگر آن حاج حکیم نصیر رشتی است بعد از فوت این فرد به خاندان سمیعی سپرده شد. از ویژگی های عمده این بنا میتوان به وجود دو محراب در آن اشاره کرد. در مجاورت این بنا مدرسه ای قرار داشت که در آن دروس حوزوی تدریس میشد که همکنون تخریب شده است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این مسجد وارد مقاله مسجد حاج سمیع رشت شوید.

مسجد حاج سمیع رشت

لیستی که در بالا مشاهده میکنید به صورت هفتگی به روز خواهد شد و مساجد قدیمی دیگر شهر رشت در آن وارد میشود.

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری