لیست کامل حمام های تاریخی رشت

در ادامه بخش معرفی جاذبه های گردشگری شهر رشت اینبار به سراغ حمام های عمومی رفتیم. با ما همراه باشید.

حمام های تاریخی رشت

امروزه تصور حمام های عمومی برای نسل جدید بسیار سخت خواهد بود. اما در گذشته بخش جدایی ناپذیر مردم هر شهری بود.در دهه های اخیر با ایجاد حمام ها در درون خانه ها این حمام های تاریخی به یاد ها پیوسته است.

در گذشته خانه ها دارای حمام نبوده و مردم برای استحمام مجبور بودند به حمام های عمومی موجود در محله ها بروند. این حمام ها به گونه ای بود که در تمام محلات وجود داشت. برخی از این حمام ها به صورت روزانه بخش زنانه و بخش مردانه باز بودند و برخی روز های هفته را تقسیم بندی کرده بودند.

بسیاری از این حمام ها به دلیل عدم کارایی بسته شده و یا تغییر کاربری داده اند اما چند مورد در شهر رشت مشغول فعالیت هستند که فقط مشتریان خاص و ثابت و قدیمی خود را دارند و متاسفانه در سال های اینده همین تعداد کم مشتریان نیز کمتر خواهد شد.

حمام حاج اقا بزرگ

حمام حاج آقا بزرگ یکی از قدیمی ترین حمام های شهر رشت است که در محله آفخرا این شهر قرار دارد. این حمام به دلیل وسعتی که داشت همزمان بخش مردانه و زنانه آن باز بود. اما حمام های کوچک تر این امکان را نداشتند و به صورت زوج و فرد کار میکردند. این حمام در سال های اخیر به دلیل کمی مشتریان بسته شده بود اما به همت وارثان این حمام برای مشتریان خاص خود حمام باز است ولی دارای مشتریان بسیار کم است و ممکن است هر روزی که این حمام خلوت تر میشود امکان بسته شدن آن نیز افزایش یابد. جهت مطالعه بیشتر درباره حمام حاج اقا بزرگ کلیک کنید.

حمام حاج آقا بزرگ

حمام حاجی رشت

حمام حاجی رشت در محله ساغریسازان که یکی از محلات قدیمی شهر رشت است قرار دارد. این حمام فقط دارای بخش زنانه و مردانه بود و بخش خصوصی نداشت. وسعت این حمام در حدود 200 متر مربع بود. این  حمام که مربوط به دوره قاجار است اکنون بسته شده است و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. برای مطالعه بیشتر درباره این حمام وارد مطلب حمام حاجی شوید.

حمام حاجی رشت

این لیست به صورت دوره ای آپدیت و بروز خواهد شد. در صورتی که شما هم درباره حمام های عمومی رشت اطلاعی دارید میتوانید از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری