لیست خانه های تاریخی و قدیمی رشت

شهر رشت یکی از کلان شهر های شمال کشور و مرکز استان گیلان است. این شهر پرجمعیت ترین و بزرگ ترین شهر شمالی ایران است.این شهر از قدیمی ترین شهر های ایران است و به همین دلیل دارای بناهای تاریخی بسیاری است . در این مطلب قصد بررسی خانه های قدیمی و تاریخی این شهر را داریم. با ما همراه باشید.

این خانه ها بیشتر مربوط به اواخر دوره قاجاریه و اوایل پهلوی است و بیشتر این خانه ها در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده اند اما برخی نیز در حال سیر مراحل ثبت هستند

به دلیل رطوبت بالای این شهر بناها به سرعت تخریب شده و در صورت عدم مرمت صحیح و بازسازی به صورت کلی تخریب میشوند. بسیاری از این خانه ها به صورت کامل تخریب شده اند.

خانه تاریخی قدیری

خانه قدیری یکی از خانه های مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که توسط  محمد ولی خان تنکابنی در اطراف سبزه میدان رشت ساخته شد. کل مساحت این ملک 827 متر مربع است که زیر بنای ساختمان آن 520 متر مربع است. این خانه در دو طبقه ساخته شده است . جهت مطالعه بیشتر درباره این خانه وارد مطلب خانه تاریخی قدیری شوید

عکس خانه قدیری رشت

موزه گنجینه رشت ( میرزا حسین کسمایی)

خانه میرزا حسین خان کسمایی که اکنون به عنوان موزه رشت است در خیابان بیستون ( طالقانی ) و در نزدیکی سبزه میدان قرار دارد.  این خانه اکنون محل نگهداری گنجینه تاریخی استان گیلان است و شامل دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی است .این خانه که دارای قدمت بیش از 70 سال است در سال 1349 توسط وزارت فرهنگ و هنر خریداری شد و تبدیل به موزه شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این خانه وارد مطلب موزه گنجینه رشت شوید.

موزه گنجینه رشت

خانه ابریشمی رشت

خانه ابریشمی رشت  یکی از ساختمان های مربوط به دوره قاجار است که توسط حاج میر اسماعیل حاکمی که در آن زمان سمت کلانتری شهر رشت را به عهده داشت ساخته شد. اما دلیل این که نام این بنا را خانه ابریشمی نهادند خریده شدن این ساختمان توسط حاج میرزا احمد ابریشمی در سال 1318 بود. اطلاعات بیشتر درباره این خانه قدیمی در مطلب خانه ابریشمی رشت بخوانید.

عکس دیدنی از خانه ابریشمی

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

نمیشود مطلبی درباره خانه های قدیمی رشت نوشت و درباره خانه میرزا کوچک خان جنگلی رهبر نهضت جنگل نگفت. این خانه در محله استادسرای رشت واقع است. این بنا در دوطبقه ساخته شده است و طبقه اول آن به عنوان نمایشگاهی دائمی از کتاب های مربوط به تاریخ گیلان برگزار میشود. برای دسترسی به اطلاعات کامل درباره این خانه قدیمی وارد مطلب خانه موزه میرزا کوچک خان شوید.

عکس درب ورودی میرزا کوچک خان

این مطلب به صورت دوره ای آپدیت و بروز خواهد شد درصورتی که خانه ای تاریخی را در گیلان میشناسید که در این بخش وارد نشده است از طریق نظرات همین بخش برای ما ارسال کنید.

 

 

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری