قلعه های تاریخی استان گیلان

بسیاری استان گیلان را فقط به عنوان طبیعتی زیبا و بکر میشناسند اما باید به این موضوع اشاره کنیم به دلیل قدمت بالا ، این منطقه دارای جاذبه های تاریخی بسیاری نیز است. از خانه و مسجد قدیمی گرفته تا قلعه ها بسیاری که در این استان وجود دارد گواه این مدعاست.

در این مطلب لیستی از قلعه هایی که در استان گیلان وجود دارد به همراه عکس و توضیحات کامل درباره انها را برای شما گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

رئیس مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی بیان کرد که در استان گیلان بیش از 75 قلعه تاریخی وجود دارد که فقط 15 قلعه به ثبت در فهرست آثار ملی در امده است و باقی این قلعه ها بدون حفاظت رها شده اند. بسیاری از قلعه هایی که در این مطلب اشاره میکنیم به صورت کلی تخریب شده اند و فقط نامی از انها در یادها مانده است. امید است با مرمت و بازسازی و حفاظت از قلعه های باقی مانده از این میراث تاریخی استان گیلان به خوبی حفاظت شود.

قلعه شیندان آستارا

قلعه شیندان یا به گفته برخی قلعه سندان قلعه ای است تاریخی که در بین مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد. دلیل نامگذاری این قلعه به شیندان قرار گرفتن آن بر روی کوه شیندان است و معنی آن محل نور است .این بنا که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری آستارا میباشد دارای قدمت بیش از 2000 سال می باشد. جهت مطالعه بیشتر درباره این قلعه تاریخی وارد مطلب قلعه شیندان آستارا شوید.

قلعه شیندان آستارا

قلعه امیر ساسان رضوانشهر

قلعه امیر ساسان رضوانشهر که امروزه تبدیل به مخروبه ای شده است در روستای بیاچال رضوانشهر قرار دارد و زمانی محل اقامتگاه ییلاقی حاکمان تالش دولاب بود. به دلیل این که پژوهش ها درباره این قلعه بسیار کم صورت گرفته است اطلاعات و تصاویر ما نیز درباره این قلعه بسیار محدود است. این قلعه با شماره ثبت 10937 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این قلعه وارد مطلب امیر ساسان رضوانشهر شوید.

قلعه امیر ساسان رضوانشهر

قلعه بندبن چابکسر ( شهرستان رودسر)

قلعه بندبن که در گویش محلی این منطقه به دُزبن دِزبن نیز معروف است در شهر چابکسر از اوابع شهرستان رودسر قرار دارد . کاربری این قلعه به صورت مسکونی نبود و برای دفاع از دشمنان دریایی مورد استفاده قرار میگرفت. از این قلعه فقط بخش برج دیده بانی آن به صورت سالم باقی مانده است و باقی آن تخریب شده است . جهت مطالعه بیشتر درباره این قلعه و مشاهده تصاویر بیشتر وارد مطلب قلعه بندبن چابکسر شوید.

قلعه بند بن چابکسر رودسر

قلعه گردن رحیم آباد رودسر

قلعه گردن  در یکی از روستا های رحیم آباد به نام تول لات قرار دارد به همین دلیل برخی این قلعه را به نام تول لات نیز میشناسند. بر اساس کشفیات این قلعه یکی از قدیمی ترین قلعه های تاریخی استان گیلان است . برخی گفته اند که قدمت آن مربوط به دوره سلجوقی است اما با کشفیاتی که صورت گرفت قدمت آن را بیشتر نشان میدهد.جهت مشاهده تصاویر و اطلاعات بیشتر این قلعه و همچنین دریافت آدرس آن وارد مطلب قلعه گردن رحیم آباد شوید.

قلعه گردن رحیم آباد رودسر

قلعه و برج تاریخی گرماور

قلعه گرماور  که امروزه فقط قسمت دیده بانی آن باقی مانده است در نزدیکی روستایی به همین نام قرار دارد. به دلیل این که این قلعه بر روی کوه های بلند این منطقه ساخته شده است و دید وسیعی دارد به نظر می آید که کاربری این قلعه دیده بانی بوده است.این قلعه دارای قسمت های مختلف مانند آب انبار های مختلف بود . جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این قلعه وارد مطلب قلعه و برج تاریخی گرماور شوید.

قلعه و برج تاریخی گرماور دیلمان - سیاهکل

لازم به ذکر است که لیست موجود در این مطلب به صورت دوره ای آپدیت خواهد شد. شما میتوانید نظرات و پیشنهادات خود را درباره این مطلب از طریق بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری