لیست کامل پل های خشتی استان گیلان

در ادامه معرفی جاذبه های گردشگری استان گیلان اینبار نوبت به یکی از مهم ترین بناهای استان گیلان رسید. با ما همراه باشید.

استان گیلان دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که هر کدام دارای قدمت بسیار بالایی میباشند. یکی از این موارد پل ها هستند که به دلیل وجود رودخانه های کوچک و بزرگ در سراسر استان گیلان وجود پل ها از اهمیت بالایی برخودار است. در این استان به دلیل رطوبت بالا اکثر پل ها از آجر ساخته میشد و ساخت پل با چوب به دلیل پوسیدگی سریع صرفه اقتصادی نیز نداشت.

در زیر لیست تمامی پل های خشتی و اجری استان گیلان را به همراه عکس و آدرس برای شما قرار داده ایم. درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید روی نام هرکدام از این پل ها کلیک کرده و تصاویر و اطلاعات آن را مشاهده کنید.

پل خشتی چمارسرا رشت

پل چمار سرا یکی از پل های قدیمی شهر رشت است که اطلاعات زیادی درباره آن در دست نیست اما با توجه به معماری این بنا میتوان فهمید که متعلق به دوره قاجار است . این پل که شرقی و غربی است در قسمت غرب شهر رشت و بر روی رودخانه گوهر رود واقع شده است . جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این پل وارد مطلب پل خشتی چمارسرا شوید.

پل خشتی چمارسرا

پل خشتی لاهیجان

این پل که به خشته پورد نیز معروف است یکی از پل های قدیمی شهر لاهیجان است و در محله پردسر قرار دارد.این پل قدیمی مربوط به دوره کیاییان است اما به دلیل این که تخریب شد و در دوره قاجاریه به صورت کامل توسط حاجی جعفر خان به صورت کلی مرمت و بازسازی شد. اکنون در کنار این پل ، پلی ماشین رو ساخته اند که تردد بین محلات با راحتی بیشتری انجام شود..برای مطالعه بیشتر درباره این پل تاریخی وارد مطلب پل خشتی لاهیجان شوید.

پل خشتی لاهیجان

پل خشتی لوشان

درباره زمان ساخت پل خشتی لوشان اطلاعات کاملی در دست نیست اما بر اساس گفته تاریخدانان قدمت این پل بیش از 200 سال است و بر روی رود شاهرود ساخته شده است که یکی از رود های فرعی سفید رود است . این پل خشتی به علت قدمت بالایی که دارد انواع وقایع مهم این دیار را به چشم دیده است ، از حمله قزاق ها تا حمله قوای دولتی به جنگلی ها و در آخر نیز زلزله 1369 استان گیلان. اطلاعات بیشتر درباره این پل را در مطلب پل خشتی لوشان بخوانید.

عکس پل خشتی لوشان

 

پل تاریخی کیسم در آستانه اشرفیه

روستای کیسم که در مسیر بین شهر آستانه اشرفیه و لاهیجان قرار دارد دارای طبیعتی بکر است. این روستا به دلیل قرار گرفتن رودخانه حشمت رود در درون خود دارای پل قدیمی است که مربوط به اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجار است . برای بازدید از این پل میتوانید در مسیر خود به سمت لاهیجان به سمت تابلویی که اسم روستای کیسم را نوشته است بروید و از نزدیک این پل را مشاهده کنید.برای مطالعه بیشتر و همچنین مشاهده تصاویر این پل وارد مطلب پل تاریخی کیسم شوید.

پل تاریخی و قدیمی کیسم آستانه اشرفیه

پل خشتی لنگرود

درباره پل خشتی لنگرود گفته ها بسیار است. برخی این پل را به دوره کیاییان نسبت میدهند، برخی به دوره صفویه وبرخی دیگر به قاجار . اما انچه ما از این پل میدانیم قدمت بالای آن است . این پل که یکی از قدیمی ترین پل های استان گیلان است به عنوان نماد این شهرستان محسوب میشود. مطالعه بیشتر درباره این پل در مطلب پل خشتی لنگرود.

پل خشتی لنگرود

پل خشتی تمیجان رودسر

این پل که در روستای تمیجان در بخش مرکزی رودسر قرار دارد دارای قدمت بیش از 500 سال است و مربوط به دوره صفویه است. این پل  در مسیر اصلی و قدیمی شاه عباسی که از اردبیل و آستارا شروع میشود و تا مازندران ادامه میابد قرار دارد. این پل با شماره 1125 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درباره این پل وارد مطلب پل خشتی تمیجان رودسر شوید.

پل خشتی تمیجان رودسر

پل خشتی پونل شهرستان رضوانشهر

پل خشتی پونل در شهرستان رضوانشهر قرار دارد و یکی از زیبا ترین پل های استان گیلان است. این پل در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است و در طول عمر خود 2 بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. این پل تاریخی که دارای یک دهانه بزرگ 10 متری است بر روی رودخانه شفارود قرار گرفته است. برای مشاهده تصاویر و همچنین مطالعه بیشتر درباره این پل وارد مطلب پل خشتی پونل شوید.

پل خشتی پونل شهرستان رضوانشهر

این مطلب به صورت دوره ای آپدیت و بروز خواهد شد و در صورت وجود پل های دیگر در این مطلب قرار خواهد گرفت.

درصورتی که نظر و پیشنهادی درباره بهبود این مطلب دارید میتوانید از بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

 

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری