لیست مکان های تاریخی آستارا

در ادامه معرفی مکان های دیدنی شهر آستارا اینبار به سراغ مکان های تاریخی این شهرستان آمدیم. اکثر افرادی که به این شهر سفر میکنند برای بازدید از جاذبه های طبیعی این شهر است اما این موضوع را باید اشاره کنیم که مکان های تاریخی بسیاری در این شهرستان قرار دارد. اماکنی که شاید به عنوان قدیمی ترین در استان گیلان از انها یاد میشود. با ما همراه باشید.

قلعه شیندان

این قلعه که برخی به آن سندان نیز میگویند در بین مرز ایران و آذربایجان قرار دارد و بر روی کوه بلندی به همین نام قرار گرفته است. شیندان به معنی نور است و دلیل آن این است که قبلا در این مکان آتکشده ای بنا شده بود. این قلعه در طول تاریخ شاهد اتفاقات زیادی بود ازجمله این که این قلعه محل اقامت بابک خرمدین بوده است. اطلاعات بیشتر را در مطلب قلعه شیندان آستارا مطالعه کنید

قلعه شیندان آستارا

مدرسه حکیم نظامی

شاید عنوان قدیمی ترین مدرسه استان گیلان برای شما جالب باشد. این مدرسه در سال 1287 توسط جمعی از فرهیختگان این شهرستان تاسیس شد و اولین مدرسه این استان است. نیما یوشیج ، بنیانگذار شعر معاصر ایران در سال ها 1309 تا 1311 در این مدرسه تدریس میکرده است. همکنون از این مدرسه به عنوان موزه فرهنگ و آموزش استفاده میشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و همچنین عکس ها و تصاویر وارد مطلب مدرسه حکیم نظامی شوید.

مدرسه حکیم نظامی آستارا

امامزاده ابراهیم و قاسم

این دو امامزاده فرزندان امام موسی کاظم هستند که به دلایلی به این منطقه مهاجرت کردند. از این دو امامزاده اطلاعات دقیقی در دست نیست اما روایت درباره انها بسیار است. در سال های اخیر بنایی جدید برای این دو فرد ساخته شده است. برای مشاهده تصاویر و اطلاعات بیشتر وارد مطلب امامزاده ابراهیم و قاسم شوید.

امامزاده ابراهیم و قاسم

بقعه پیر قطب الدین

این بقعه در روستای باغچه سرای آستارا قرار دارد و مربوط به دوره قاجار است. در گویش محلی به این بقعه پیر قوب گفته میشود. این بنای قدیمی دارای طول و عرض 11 * 6 متر است و سنگ مرمری بزرگی در این بقعه قرار داشت که اکنون به موزه رشت منتقل شده است. برای مشاهده تصاویر وارد مطلب بقعه پیر قطب الدین شوید.
بقعه پیر قطب الدین

قلعه تک آغاج

این قلعه در روستای عباس آباد شهرستان آستارا قرار دارد. از نام های دیگر این قلعه میتوان به مریدلر و دربند اشاره کرد. این قلعه مربوط به دوره سلاجقه است و به گفته برخی تیمور لنگ در این قلعه اتراق کرد و به سنجر آباد قشون برده است. همچنین از این قلعه در سال های 1326 تا 1329 مرکز نور افکن مرزبانی آستارا بوده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر وارد مطلب قلعه تک آغاج شوید.

قلعه تک آغاج آستارا

مدرسه شهید مدنی

باز هم مدرسه ای قدیمی دیگر این شهرستان! قدمت این مدرسه به حدود 1 قرن میرسد و نام قدیمی آن داریوش است . این مدرسه چندین سال به عنوان نخستین مرکز مرزبانی استان گیلان مورد استفاده قرار میگرفت. تا دهه 80 شمسی از این مدرسه استفاده نیز میشده است اما در همین سال ها با ساخت مدرسه ای جدید در اطراف آن به عنوان یکی از آثار ملی این شهرستان نگهداری میشود. اطلاعات بیشتر در مطلب مدرسه شهید مدنی

مدرسه شهید مدنی داریوش سابق آستارا

خانه بلژیکی ها

این بنا با نام هایی مانند موزه و خانه گمرک نیز شناخته میشود. در سال 1275 و دوره قاجاریه توسط رئیس گمرک وقت “میبدوژ” ساخته شد و توسط بلژیکی ها و اتریشی ها اداره میشد. در دوره مشروطیت با لغو این اجازه نامه بنا به اداره گمرک شهرستان آستارا داده شد. جنس این بنا از چوب وگچ است و در حال تخریب بود که در سال 1395 مرمت شد. تصاویر و اطلاعات بیشتر در مطلب خانه گمرک آستارا
خانه بلژیکی ها و موزه و خانه گمرک آستارا

بقعه سید محمد دوست

بقعه سید محمد دوست یکی دیگر از بقاع قدیمی استان گیلان و شهرستان آستارا است که اطلاعات زیادی درباره این بقعه در دست نیست. این بقعه در روستای چلوند آستارا که در بخش لوندویل شهرستان آستارا قرار دارد. این بقعه مربوط به اواخر قرن 8 هجری است و به گفته برخی منابع در جنگ جهانی اول توسط کشتی های روسی با توپ مورد اصابت قرار گرفت و بخشی از دیوار آن تخریب شده است. (بقعه سید محمد دوست)

این مطلب به صورت دوره ای به روز رسانی خواهد شد و درصورت وجود مکانی جدید به آن اضافه خواهد شد.

طراحی و سئو توسط تیم پشتیبانی گیلان من نقشه سایت نقشه بخش گردشگری